Pantan(a) je močvara nedaleko od grada Trogira (istočno od Divulja) i ostatak je nekadašnje močvare koja je nekada zapremala znatno veću površinu, ali je kroz povijest zasipanjem i urbanizacijom njezina površina smanjena. Pantan ima svoju vrijednost kao tipičan primjer močvare gdje se miješaju slatka voda i more, što stvara specifične biocenoze. Temeljni fenomen je boćati močvarni ekosustav, posebno važan za neke riblje vrste, te migracije močvarnih ptica.
Predstavljaju jedinstveni spoj prirode i povijesti. Mlinice broje čak 12 malih izvora koji formiraju jezero, a sve u prostranoj morskoj laguni. Podsjetimo kako se na rubu jezera nalaze mlinovi u velikoj zgradi s kulom. Žito se dovozilo do mlina kopnenim putem uporabom stočne snage, dok su otočani i stanovnici priobalja kroz Riku, malim vodenim tokom, dovozili žito jedrenjacima. Još uvijek na samom ušću Rike nalaze se ostatci kule.
Pantana se prvi put spominje u prvoj polovici 13. stoljeća kada je knez Domald lišen vlasti i protjeran iz susjednog Klisa. Kralj je naredio da tom knezu nitko ne smije pomagati u vezi s mlinicama koje su se nalazile na Pantani, a u njima je mljelo žito dvanaest mlinskih kolutova. Ovaj se lokalitet spominje i u knjizi “Povijest Trogira” u kojoj se navodi da je na tom području bilo zabranjeno rezati trstike, loviti mrežama ribu, ali i pasti travu kako se ne bi dogodilo isparavanje gliba u močvari jer bi negativno utjecalo na kvalitetu zraka.
Nastanak jezerca u Pantani veže se za jaki potres koji je zadesio ovo područje 23. siječnja 1493. godine. Površina današnjeg jezera je tek dio jezera koje je tada nastalo. U povijesnim izvorima mogu se naći podaci po kojima je u jezero kratkim kanalom zvanim Rika moglo uploviti nekoliko galija. Od tada do danas površina jezera neprestano se smanjuje, čime se smanjuju i staništa za ptica i druge organizme.
Cijelo močvarno područje omiljeno je gnjezdište, mali rezervat faune od riba jegulja do ptica selica roda, čaplji, pataka i drugih ptica galebova, gnjuraca.
Vrh straniceU zadnje se vrijeme na području Pantane gnijezdi 8 vrsta ptica, a 13 ih zimuje, dok je 41 vrsta koja ovdje slijeće za vrijeme proljetnih i jesenskih seoba. Neke od vrsta su ugrožene te je očuvanje ove močvare time još značajnije. U sivilu okolnog terena ljepota zelenog raslinja Pantanu čini još ljepšom. Mnoštvo trske i šaša pravo su bogatstvo za ptice i kukce. Jesen je najbolje vrijeme za promatranje brojnih močvarnih ptica jer je riječ i o važnoj migracijskoj lokaciji.
Vrh straniceVodeni živi svijet također je specifičan jer je uvjetovan izmjenama plime i oseke te miješanjem slatke i morske vode, što pogoduje raznolikosti ribljeg fonda koji čini više od 60 vrsta riba i 12 vrsta rakova. Močvare kao što je Pantana rijetke su na području istočnojadranske obale. Potrebno je učiniti sve kako bismo ih sačuvali za ptice koje se tek namjeravaju spustiti na njih dok lete daleko prema sjeveru ili jugu.