Kako bi bolje znali odnose mletačkog stanovništva kojem je pripadala i lijepa Rora sa ostatkom domaćeg Trogirskog stanovništva i plemstva, moramo više znati o utjecaju mletačke vlasti na ovim područjima.
Mletačka vlast na ovim područjima trajala je sve do 18. stoljeća. Utjecaj mletačke državne vlasti, gospodarstva i kulture bitno je oblikovao današnje prostore. Mletački dužd Petar II. Orseolo 1000. godine je zavladao od Krka do Dubrovnika. Dalmacijom je upravljao providur koji se mijenjao svako 3 godine. Providur je mogao postati samo član mletačkog plemstva. Dalmacija je podijeljena na okružja kojima je na čelu bio knez. Knezu pomažu kancelar za sudbene poslove i camerlingo za financijske. Svaki grad je imao zasebni statut te nije postojala jedinstvena mjera niti utezi. Općinsku upravu činili su građani i plemići koji su se sastajali na skupštinama. Neke općine su imale samo plemićke skupštine a neke i građanske. Civilne i kaznene poslove vodio je gradski knez, a policijske su vršili suci. Seljaci su se sastajali u bratovštinama na kojima su raspravljali o svojim potrebama. Na čelu svakog sela je bio harambaša. Talijanski jezik govorio se uglavnom u gradovima, dok se u ostalim područjima koristio hrvatski.
Utjecaj bratovština u srednjovjekovnom Trogiru je neizostavan dio prošlosti Trogira jer upravo zbog Trogirske bratovštine Dominikanaca danas imamo ostavštinu legende o Katarini Soboti u obliku sarkofaga u crkvi sv. Dominika koja je nastala njihovim trudom i zaslugom.
Bratovštine su jedna od najstarijih udruženja koja se pojavljuju u srednjovjekovnoj Europi.
Bratovštine su bile organizacije ljudi kojima je temeljni cilj bilo međusobno pomaganje.
Bratovštine na Jadranu su poznate kao braštine, bratstvo, liga i skula.